Czy na rozwój jest za późno? Poznaj dr Mary Hobson

Sądzisz, że na naukę języka jest już dla Ciebie za późno. Mylisz się i to grubo. Dr Mary Hobson, brytyjska pisarka,   zaczęła naukę języka rosyjskiego w wieku 56 lat. Podjęła studia w wieku 62 lat a tytuł doktora uzyskała, gdy miała 74 lata. Przetłumaczyła „Eugeniusza Oniegina” Puszkina. Doczekała się dwóch bardzo prestiżowych nagród za swoją działalność translatorską.

Życie Mary nie było łatwe. Nie studiowała wcześniej, nie robiła zawrotnej kariery – opiekowała się poważnie chorym mężem i czwórką dzieci. Po 28 latach miała dość, była w depresji i nie mogła ciągnąć tego życia dalej – zdecydowała się odejść od męża.Przez trzy kolejne lata zmagała się z wyrzutami sumienia i depresją, wreszcie zdecydowała się podjąć studia na Uniwersytecie Londyńskim – Wydziale Slawistyki.  Miała, podkreślam,  62 lata. W ramach studiów spędziła 10 miesięcy w Moskwie, zakupiła 200 książek, żeby je przewieźć do kraju musiała kombinować.

Mary Hobson dostała „Wojnę i pokój” Tołstoja od swojej córki. Mary leżała właśnie w szpitalu, w łóżku miała pozostać kolejne dwa tygodnie. Nigdy wcześniej nie czytała literatury rosyjskiej. Książkę wchłonęła a świat powieści tak ją wciągnął, że rysowała mapy, by lepiej zrozumieć ów świat.

Pewnego poranka dotarło do niej, że nie czyta „Wojny i pokoju”, czyta tłumaczenie. Zapragnęła przeczytać książkę w oryginale. Podjęła decyzję, że zacznie uczyć się języka  rosyjskiego. Czytanie „Wojny i pokoju” zajęło jej 2 lata, czytała powieść tłumacząc zdania ze słownikiem.

Planowała rozpocząć naukę rosyjskiego na kursie wieczorowym, ale jej rosyjska przyjaciółka zaproponowała jej, że będzie jej lektorem. Takie były początki.

Mary ma 90 lat. Zapytana o sekret długowieczności przyznaje, że gdyby nie nauka języka, nie żyłaby pewnie tak długo. Język dał jej drugie życie.

Kiedy mam kryzys i przestaję widzieć sens nauki, stoję zbyt długo w miejscu (na poziomie średniozaawansowanym łatwo się poddać) przypominam sobie często historię Mary Hobson. Jej determinację, upór, pasję. Wiarę. To, że nie oglądała się na innych, nie analizowała, czy wypada czy nie wypada zapisać się na studia.   I  dziś, czytając po angielsku wywiad z Mary Hobson,  znów łapię wiatr w żagle.

Wywiad z dr Mary Hobson znajdziecie TU

www.wartosciowo.blogspot.com

.

 

Reklamy

4 komentarze do “Czy na rozwój jest za późno? Poznaj dr Mary Hobson

 1. Stella Olejnik

  Oczywiście, że można 🙂 Inny język, to inny świat. Dr Mary w lipcu obchodziła dziewięćdziesiąte urodziny. Ponoć (nie znalazłam jeszcze potwierdzonego źródła tej informacji) zaczęła uczyć się antycznej greki :)Można!

  Polubienie

  Odpowiedz
  1. Stella Olejnik Autor wpisu

   Da się! Niekoniecznie sposobami ze szkoły, wkuwaniem, ale da się. Jeśli zapamietujemy refreny piosenek jak moglibyśmy umiejętność zapamiętywania zatracić? Po prostu ją mamy.i trzeba ją trochę rozruszać na początek.

   Polubienie

   Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s